دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • خدمات سرپائی
  • آموزش بهداشت و خود مراقبتی
  • خدمات خاص
  • مراقبت های پیشگیرانه از کرونا ویروس

پویش ملی هفته بدون دخانیات سال ۱۴۰۱

 | تاریخ ارسال: 1401/3/3 | 

پویش هفته ملی بدون دخانیات؛«دخانیات، تهدیدی برای سلامت و محیط زیست ما» (سال ۱۴۰۱)

همه‌گیری مصرف دخانیات یکی از مشکلات جهانی و همچنین کشور ما در عضر حاضر است. توسعه بی‌سابقه تولیدات مواد دخانی و فروش فوق العاده آن در سراسر دنیا خصوصاً نواحی کم درآمد زیان های جسمی و روحی را برای جوامع به همراه دارد بطوریکه بسیاری از مرگ های ناشی از سرطان ریه، حفره دهان، معده، مری، مثانه، پانکراس و کلیه به دخانیات نسبت داده می شود. همچنین استعمال دخانیات موجب افزایش بیماری های قلبی، عروقی و مرگ و میر ناشی از این بیماری می گردد.

اثرات استنشاق تحمیلی دود سیگار نیز کمتر از عوارض ناشی از استعمال دخانیات نمی باشد، دانشمندان بر این عقیده اند که دود محیطی سیگار از نقطه نظر سلامت هیچ آستانه مجازی ندارد، چرا که نه دستگاه های تهویه و نه تمهید جداسازی مکان های استعمال دخانیات هیچکدام بطور کامل هوایی پاک و عاری از آلاینده را فراهم نمی آورند. بنابراین راه محافظت از آن قرار نگرفتن در معرض استنشاق تحمیلی دود سیگار می باشد. با توجه به گزارش سازمان جهانی بهداشت چنانچه الگوی استعمال دخانیات عوض نشود. تلفات ناشی از استعمال دخانیات چندین برابر خواهد بود. در دو سال و نیم گذشته، در اثر پاندمی ویروس کرونا حدود ۶ میلیون نفر جان باختند، این در حالی است که در همین مدت حدود ۲۰ میلیون نفر به علت بیماری های ناشی از مصرف دخانیات جان خود را از دست دادند. جلوگیری از افزایش این آمار مستلزم تلاش های فراوان و همه جانبه است.

در این راستا سازمان جهانی بهداشت طبق روال هر سال به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات در تاریخ ۳۱ ماه می مصادف با ۱۰ خرداد ماه، نسبت به اعلام شعار سال و اطلاع رسانی لازم به کشورهای عضو برای گرامیداشت این مناسبت اقدام می نماید. شعار تعیین شده از سوی این سازمان برای سال ۲۰۲۲، "دخانیات، تهدیدی برای محیط زیست ما " Tobacco Threat to our environment "می باشد. هدف از انتخاب این شعار و اجرای پویش جهانی، افزایش آگاهی مردم در مورد تأثیرات سوء زیست محیطی و سلامتی فرایند های مرتبط با کاشت، برداشت، تولید، توزیع، فروش تنباکو و محصولات دخانی با هدف تقویت مطالبه گری در اجرای معاهده جهانی کنترل دخانیات و کاهش مصرف دخانیات به ویژه برخورداری از محیط زیست بدون دخانیات و افزایش تقاضا برای درمان مصرف دخانیات می باشد.

بر همین اساس، شعار ملی امسال با عنوان "دخانیات، تهدیدی برای سلامت و محیط زیست ما" تعیین و عناوین زیر برای ایام هفته ملی بدون دخانیات که مقرر است از ۴ تا ۱۰ خرداد ماه برگزار گردد، در نظر گرفته شده است:

چهارشنبه

۴ خرداد ۱۴۰۱

فردایی سالم تر با توسعه شهرها و روستاهای بدون دخانیات

پنج شنبه

۵ خرداد ۱۴۰۱

توسعه کشت توتون، تهدیدی بر امنیت مواد غذایی و محیط زیست

جمعه

۶ خرداد ۱۴۰۱

تبلیغ، فروش، مصرف و قاچاق دخانیات، تهدیدی بر سلامت جامعه

شنبه

۷ خرداد ۱۴۰۱

افزایش مالیات بر محصولات دخانی، ضامن تامین سلامت عمومی و محیط زیست

یکشنبه

۸ خرداد ۱۴۰۱

مشارکت سازمان های مردم نهاد در کنترل و مبارزه ملی با دخانیات

دوشنبه

۹ خرداد ۱۴۰۱

پیشگیری از مصرف دخانیات با فرهنگ سازی و آموزش سلامت جامعه با اولویت دانش آموزان و دانشجویان

سه شنبه

۱۰ خرداد ۱۴۰۱

دخانیات، تهدیدی برای سلامت و محیط زیست ما
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 326 بار   |   دفعات چاپ: 75 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر